Tantárgy adatlapja
Kiinduló pontja a kurzusnak Arisztotelész és a ráépülő klasszikus formális logika, amiben sor kerül a fogalmak, ítéletek és következtetések természetének tanulmányozására, az érvelések elemzésére. A modern logika érdekessége, hogy formalizálásra és matematizálásra törekszik, valamint logikai kalkulusokat használ a matematikai szabályok alapzatára épülve. A kurzus második nagy egysége ebből kiindulva az alapvető szimbolikus logikai ismeretek elsajátítását tűzi ki célul. A kurzus keretein belül végül sor kerül még nyelvfilozófiai problémakörök és a logika összefüggéseinek felvázolására.
A tematika tételesen a tanítási hetek tükrében:
A logika fogalma, történeti áttekintése. A fogalmak elemzése (extenzió, intenzió, egy- és többértelműség, analógia, metafora).
Univerzália-vita, universale metaphysicum és universale logicum. - Formális logikai törvények.
A suppositio fogalma és felosztása. A fogalmak összeegyeztethetősége és össze-nem- egyeztethetősége – A definíciók válfajai, lehetséges meghatározásmódok.
Az ítéletek felosztása. Immanuel Kant ítéletfelosztása. - Az ítéletek közötti viszonyok.
A következtetés. A szillogizmus részei, alakzatai és szabályai. Induktív, deduktív, analóg és reduktív következtetések.
Az ésszerű beszélgetés tulajdonságai. A csúsztatások formái. - Premisszák és konklúziók tulajdonságai: több konklúzió egy érvelésben, ki nem mondott premisszák és konklúziók.
A deduktív érvényesség: hipotetikus, diszjunktív, univerzális szillogizmusok. Feltételes érvelések, logikai analógiák.
tyle="font-family:'PT Sans';font-size:10pt;">Érvelési
Szimbolikus logika. A negáció, a kijelentések formalizálása, összetett kijelentések képzése.
Igazságtáblázatok L. Wittgenstein nyomán.
Logikai műveletek átalakítása. Változók és kvantorok. Egzisztenciális és univerzális kvantifikációk.
Nyelvfilozófiai, szemiotikai kitekintés: Platón, Arisztotelész, Boethius, W. Humboldt, J. Austin, C. S. Peirce az emberi beszédről. Wittgenstein logikai atomizmusa és nyelvjáték elmélete.
Kötelező irodalom: VINCZE KRISZTIÁN: Logika - Óravázlatok, Belső használatú jegyzet. MADARÁSZ T. – PÓLOS L. – RUZSA I.: A logika elemei, Osiris, Budapest, 2006. ISBN 9789633897089 WITTGENSTEIN, L.: Logikai-filozófiai értekezés, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1989. ISBN 9630555468 Ajánlott irodalom: SANGUINETTI, J. J. - LARREY P.: Manuale di logica filosofica, Lateran University Press, 2009. ISBN 9788846506719 BENEDEK S. – LICK J. Logikai alapismeretek, Okker Kiadó, Budapest 1997.