A Teológiai Doktori Program bemutatása

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar nagy hagyományokkal rendelkező, 1635 óta folyamatosan működő teológiai fakultás, amely még az 1950-1989 közötti években is adhatott ki doktori oklevelet, amelyet a Magyar Állam elismert. A Teológiai Doktori Program képzési és kutatói tevékenysége kiterjed a katolikus teológia és a keresztény filozófia művelésének legfontosabb területeire, az Apostoli Szentszék Nevelésügyi Kongregációja által kiadott kötelező előírások maradéktalan megtartásával. A Programra legalább „cum laude" minősítésű államilag MA fokozattal egyenértékű katolikus teológiai baccalaureátussal lehet jelentkezni.  A hittudományi képzés keretében elnyerhető az Apostoli Szentszék által elismert teológiai licenciátusi és doktori fokozat. Ez utóbbit a Magyar Állam PhD fokozatnak ismeri el. A PhD képzésen belül integránsan illeszkedik egymáshoz a tudományos szakismeret megszerzése, a segédtudományok és eredményük használata, valamint az adott tudományág sajátos módszereinek és eszközeinek a megismerése. A Doktori Iskola Teológiai Programjában szervezett formában történik a doktoranduszok és doktorjelöltek képzése, melyen belül az egyházi előírásoknak megfelelően elkülönül a licenciátusi és a doktori ciklus.

A Hittudományi Kar a katolikus teológia területén Magyarországon kiemelkedő, egyedülálló, nemzetközileg elismert, magas szintű tudományos kutató tevékenységet folytató központ. Az Apostoli Szentszék által elismert katolikus teológiai doktorátus (S.T.D.) hazánkban csak almamáterünkben nyerhető el, ahogy egyedül itt van lehetőség a katolikus teológiai habilitációra is. A Doktori Iskola műhelymunkájának keretében feltárt új tudományos eredmények disszertációk, tudományos szimpóziumok, szakcikkek, kötetek, stb. formájában kerülnek közzétételre és folyamatosan beépülnek az Kar képzési programjába is.

 

Történeti háttér

A Hittudományi Kar a Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek által 1635-ben alapított Egyetem Hittudományi Karának jogutódja. 1777-ben Nagyszombatból Budára, majd 1784-ben Pestre helyezte át székhelyét. 1950. augusztus 30-ával a Magyar Állam leválasztotta a Pázmány Péter Tudományegyetemről, majd ezután Római Katolikus Hittudományi Akadémia néven működött tovább, mely elnevezés 1990-ben hivatalosan Pázmány Péter Hittudományi Egyetemre módosult. A római székhelyű Nevelésügyi Kongregáció előzetes engedélye nyomán a Magyar Katolikus Püspöki Kar 46/1992. számú, 1992. január 30-án kelt rendelkezésével a Budapesten működő Hittudományi Kar mellett új egyetemi karként Bölcsészettudományi Kart alapított. Az így létrejött Pázmány Péter Katolikus Egyetem első kara tehát a patinás Hittudományi Kar. Az intézményes keretek megváltozása nem jelentett törést a hagyományos magas szintű belső tartalomban: az ősi teológiai fakultás megőrizte kiemelkedő és meghatározó státuszát a hittudományok képzése és kutatása terén. Az Intézmény tevékenységét jól jelzik az elmúlt ötven év kimagasló tudományos egyéniségei akik professzorként a jeles Fakultás hírét öregbítették, mint Zemplén György, Galla Ferenc, Artner Edgár, Radó Polikárp, Bánk József, Szörényi Andor, Cserháti József, Félegyházy József, Kecskés Pál, Gál Ferenc, Vanyó László. A Teológiai Program szoros kapcsolatot ápol a római pápai jogú teológiai fakultásokkal és a régió katolikus hittudományi karaival, így az Intézményben folyó oktatás és kutatás komoly nemzetközi bázisra épül.

 

Az Apostoli Szentszék által elismert professzorok

A Teológiai Doktori Programban folyó oktatás és kutatás színvonalát és az Egyházi Tanítóhivatal útmutatásához való hűségét jól illusztrálja a Program vezetőinek tudományos munkája: Dr. Vanyó László (2000-2003); Dr. Rózsa Huba (2003-2009); Dr. Szuromi Szabolcs (2010-2011); Dr. Fodor György (2011-2019); Dr. Kocsis Imre ( 2019-). Az állandó professzorok - hosszú, aktív és mértékadó tudományos munkájuk nyomán - a római székhelyű Nevelésügyi Kongregáció jóváhagyásával nyerik el feladatkörüket, amely tudományterületükön meghatározó és elismert szerepet biztosít számukra (Dr. Fodor György, Dr. Kuminetz Géza, Dr. Kránitz Mihály, Dr. Puskás Attila, Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem., Dr. Perendy László, Dr. Kocsis Imre, Dr. Vincze Krisztián, Dr. Gárdonyi Máté). A teológia egyes szakterületeibe való bevezetésen túl (vö. dogmatika, fundamentál teológia, morálteológia, keresztény bölcselet, biblikum, egyháztörténelem, kánonjog, liturgika, pasztorálteológia, biblikus nyelvek), professzoraink számos témában tartanak magyar és idegen nyelvű előadásokat, tudományos szimpóziumokat, melyekkel nemcsak a hazai hittudományok művelését, illetve a doktoranduszok és doktorjelöltek szakmai képzését gazdagítják, hanem közreműködnek a katolikus teológia nemzetközi szintű új eredményeinek kidolgozásában és átadásában.

 

Kiemelkedő kutatási lehetőségek és kutatási programok

A Hittudományi Kar több évszázados hagyományaihoz hűen, kitüntetett helye a magyarországi katolikus teológiai kutatásoknak. Ennek a hátterét biztosítja a tudományos szakkönyvtár, melynek állományán belül több egyedülállóan gazdag gyűjteményt is találunk. Ilyen az. ún. Keleti és Biblikus Gyűjtemény, a Patrisztikus Gyűjtemény, és a Kánonjogi Különgyűjtemény. Büszkék vagyunk nemzetközi kurrens tudományos szakfolyóirat állományunkra, amely naprakész módon biztosítja a teológia egyes részterületein elért legújabb nemzetközi eredmények megismerését, kutatását és felhasználását. A Hittudományi Kar a nemzetközi tudományos élettel való kapcsolattartásra és a saját új eredmények széleskörű szakmai megismertetése céljából indította útjára 1990-ben a Folia Theologica nemzetközileg referált idegen nyelvű szakfolyóiratot, amely nívós helyet vívott ki magának a világ teológiai periodikái között. A magyarországi hittudományi folyóiratok között hasonlóan kiemelkedő helyet tölt be a Teológia című nagy hagyományokkal rendelkező lektorált és nemzetközileg referált kiadványunk. A Studia Theologica Budapestinensia szakkönyvsorozatunk, mely 1990-ben indult útjára, jelentős monográfiákat és tematikus gyűjteményes köteteket foglal magában magyarul, és a katolikus hittudományban meghatározó nagy nyugati nyelveken. Ezeken a publikációs fórumokon keresztül a Doktori Iskola tagjai mellett, rendszeresen publikálhatnak a teológia egyes szakterületeinek hazai és nemzetközi legrangosabb szaktekintélyei, valamint a kutatási programokba bekapcsolódó, és mértékadó új tudományos eredményt feltáró doktoranduszok és doktorjelöltek.

            A Teológiai Doktori Program hagyományosan erős alap-kutatási programjai a szentírástudomány, a patrisztika, a keresztény bölcselet, a 20. századi és kortárs dogmatika, valamint a kánonjog egyes részterületei. Ezeknek a kutatási programoknak a részeredményei hazai és nemzetközi szimpóziumokon, konferenciákon kerülnek kifejtésre, a szakterület legrangosabb rendezvényein. Doktoranduszainknak és doktorjelöltjeinknek, a Hittudományi Kar kiterjedt nemzetközi kapcsolatai révén, lehetőségük nyílik a világ legjobb katolikus egyetemeinek teológiai fakultásán kiegészítő kutatásokat folytatni.

            Az új eredmények hazai bemutatására szolgál az évi rendszerességgel megrendezett Teológiai Tanárok Konferenciája; az egy-egy tudományterületet érintő időszakos tudományos szimpóziumok, valamint a Passaui Egyetemmel közösen szervezett éves magyar-német teológiai napok (Budapest-Passau).