Dékáni köszöntő

„Az igazság öröme (Veritatis gaudium) azt az égő vágyakozást fejezi ki, amely minden ember szívét nyugtalanná teszi, míg csak nem találkozik Isten Világosságával, nem lakozik e Világosságban és nem osztja meg azt másokkal. Az Igazság ugyanis nem elvont eszme, hanem Jézus, Isten Igéje, akiben az Élet az, ami az emberek Világossága." (Veritatis Gaudium, Bevezetés)
A Hittudományi Kar Ferenc pápa ezen gondolatának jegyében végzi a teológiai oktatás, kutatás és nevelés tevékenységét. A Krisztusban kinyilatkoztatott Igazság megismerésének vágya, szüntelen keresése, elmélyült tanulmányozása, életalakító erejének megtapasztalása és örömteli továbbadása vezeti munkánkat. A kinyilatkoztatásban és az egyház sok évszázados tapasztalatában gyökerező keresztény bölcsesség átadására törekszünk. Olyan alapvető kérdésekre keressük a Szentháromság egy Isten kinyilatkoztatásából kiolvasható válaszokat, mely kérdések fel nem tétele elsekélyesítené és elembertelenítené az életet. Olyan új kérdésekre keressük a kinyilatkoztatás fényében az új válaszokat, melyeket a mai kor intéz hozzánk. A keresztény bölcsesség az egész embert tartja szem előtt. Kitágítja szívét és értelmét. A csupán hasznosságot és kényelmet szolgáló eszközök előállítására beszűkülő észt megnyitja a létezés végső értelmét felismerő értelem tágasságára. A közvetlen célok és részigazságok világán túl a végső célra és a létezés egészének igazságára irányítja a figyelmet. A keresztény bölcsesség a megkülönböztetés képességével és a koherens élet boldogságával ajándékozza meg az embert, kinek élete enélkül szilánkjaira hullik szét és megbízható tájékozódási pontok nélkül marad. A teológus, a hittanár, a kateketika-lelkipásztori munkatárs és a közösségszervező szakjainkon folytatott képzéseink más-más formában ugyan, de ennek a keresztény bölcsességnek a megismerését, elsajátítását, tudományos igényű kutatását és továbbadását szolgálják. Így veszünk részt az egyház evangélizációs küldetésében, ki-ki saját hivatásának megfelelően, közösségben egymással és az egyház felelős főpásztoraival. Ápoljuk a tudományos ökumenikus párbeszédet más keresztény közösségek teológusaival, keressük a dialógust a vallások, a tudomány és a kultúra szereplőivel.
Büszkék vagyunk intézményünk ősiségére, sokévszázados múltjára. Hittudományi Karunk a Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek által 1635. május 12-én Nagyszombatban alapított egyetem Hittudományi Karának jogutóda. E jogfolytonosságnak köszönhető, hogy Katolikus Egyetemünk joggal viseli Pázmány Péter nevét és történeti folytonossággal kapcsolódhat az alapító személyéhez és művéhez. A Karunkon egykor tanító, nemzetközileg ismert és elismert, kiváló professzorok tudományos teljesítménye (Aisleitner József, Kmoskó Mihály, Schütz Antal, Radó Polikárp, Gál Ferenc), a magyar egyház történetében kiemelkedő szerepet játszó tanárok életműve (Prohászka Ottokár), a Hittudományi Kar oktatóinak elkötelezettsége a nehéz időkben (Takács József), a Kar egykori növendékeinek nem egyszer a vértanúságig elmenő hősies helytállása (Bogdánffy Szilárd, Brenner János, Scheffler János) fénylő példaként áll előttünk. Szellemi-lelki örökségük bátorít és kötelez bennünket ma is.


Puskás Attila
dékán