Képzéseink
A katolikus-teológus képzés
A képzés célja:
A képzés célja egyházi és világi személyek képzése annak érdekében, hogy a katolikus tanítás alapos ismeretében küldetésüknek megfelelően vegyenek részt az egyház evangelizációs tevékenységében. A képzés további célja szakemberek képzése, akik a hittudományok legújabb eredményeinek olyan mélységű ismereteivel rendelkeznek, amely alkalmassá teszi őket a teológia tudományos művelésére.
A képzés specializációi: A képzésen belül két specializációs lehetőség van: a hitoktatási specializáció és a biblikus nyelvek specializáció. A biblikus nyelvek specializáció elvégzése feltétele a hittudományi doktori képzésbe való felvételnek.
Végzettségi szint: mesterfokozat (MA)
A képzés formája: nappali és levelező munkarendű egyaránt
A képzési idő félévekben: 10 félév
Katolikus teológus osztatlan mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményei
Egyes tárgyak és elérhető kompetenciák felsorolása
Ismertető videónkat itt tekintheti meg
A hittanár-nevelőtanár képzés
A képzés célja:
A hittanár-nevelőtanár osztatlan mesterképzés olyan pedagógusok képzésére irányul, akik az állami és egyházjogi előírások megtartásával kompetens módon kapcsolódnak be az iskolai hitoktatásba a kezdetektől, azaz az óvodai hitoktatástól egészen az érettségiig, illetve általános pedagógus diplomához kötött feladatok ellátásához nyernek szakképzettséget. Tehát a végzettség megszerzése hitoktató, hittanár képesítést jelent, továbbá, a pedagógus végzettség alapján napközis tanár vagy kollégiumi nevelőtanár munkakört tölthet be a képzést elvégző hallgató.
A szak megnevezése, a képzés formája, a képzési idő félévekben:
-hittanár-nevelőtanár osztatlan szak (kétszakos 10 vagy 11 féléves képzés, nappali munkarend)
-hittanár-nevelőtanár osztatlan mesterképzési szak (egyszakos 10 féléves, levelező munkarend)
-hittanár-nevelőtanár osztatlan mesterképzési szak (egyszakos 10 féléves, nappali munkarend - 2021 szeptemberétől)
-hittanár-nevelőtanár mesterképzési szak (teológus, illetve főiskolai szintű hittanár végzettségre épülő rövid ciklusú, 2 féléves képzés, levelező munkarend)
Hittanár- nevelőtanár osztatlan mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményei
Ismertető videónkat itt tekintheti meg
A katekéta-lelkipásztori munkatárs képzés
A képzés célja:
Olyan felkészült katekéták, illetve lelkipásztori munkatársak képzése, akik megfelelő irányítással alkalmasak egyházuk igehirdetési és pasztorális alaptevékenységének ellátására a hatályos egyházi törvényeknek és előírásoknak megfelelő munkakörökben és kompetenciákkal:
a gyermek-, az ifjúsági és a felnőtt katekézis, hittanoktatás közoktatási, felnőttképzési és egyházközségi, gyülekezeti feladatainak ellátására; lelkipásztor irányítása mellett egyházi közösségvezetésre, bizonyos liturgikus cselekmények vezetésére, végzésére, karitatív-kulturális tevékenységek végzésére.
Végzettségi szint: alapfokozat (BA)
A képzés formája: levelező munkarendű képzés
A képzési idő félévekben: 6 félév
A tanulmányok MA képzésen való folytatása:
A katekéta-lelkipásztori munkatárs képzésen sikeresen végzett hallgatók tanulmányaikat MA képzésen folytathatják hittanár-nevelőtanár szakunkon, amelyre kreditbeszámításon keresztül jelentkezhetnek, s melyet 4-5 félév alatt teljesíthetnek.
Katekéta-lelkipásztori munkatárs alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei
Egyest tárgyak és elérhető kompetenciák felsorolása
Ismertető videónkat itt tekintheti meg
A katolikus közösségszervező képzés
A képzés célja
Olyan egyházi, felekezeti közösségszervezők képzése, akik a vallásuk tanításában szerzett hitéleti, valamint vezetési, intézményirányítási, szervezési ismeretek birtokában képesek az egyházi, illetve kulturális közéletben (könyvtárak, múzeumok, média, illetve idegenforgalom, turisztika) és más területeken az egyházi, felekezeti közéleti és kulturális feladatok ellátására, illetve annak szervezésére. Az alapfokozatot szerzetteknek lehetőségük nyílik a végzettségük és szakképzettségük szerinti elhelyezkedésre, illetve arra, hogy tanulmányaikat a képzés második ciklusában folytassák.
Végzettségi szint: alapfokozat (BA)
A képzés formája: nappali munkarendű képzés
A képzési idő félévekben: 6 félév
A tanulmányok MA képzésen való folytatása:
A katolikus közösségszervező képzésen sikeresen végzett hallgatók tanulmányaikat MA képzésen folytathatják szociológia szakon, illetve hittanár-nevelőtanár szakunkon, amelyre kreditbeszámításon keresztül jelentkezhetnek.
A katolikus közösségszervező alapképzési szak képzési és kimeneti követelményei
Egyes tárgyak és elérhető kompetenciák felsorolása
Ismertető videónkat itt tekintheti meg
Katolikus hit- és erkölcsoktató szakirányú továbbképzés
A szakirányú továbbképzési szak képzési célja: a katolikus hit- és erkölcstan tárgy oktatásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretek megszerzése, a tárgy tanításához kapcsolódó szakmai és pedagógiai kompetenciák fejlesztése, a pedagógusok meglévő szakmaiságának új ismeretekkel, készségekkel, képességekkel való bővítése. Jelentkezés feltétele alap- és mesterképzésben, vagy osztatlan képzésben szerzett pedagógus végzettség, vagy korábbi rendszerű egyetemi/főiskolai szintű pedagógus/tanári végzettség és szakképzettség (tanító, óvodapedagógus, konduktor, gyógypedagógus oklevél).
A képzés formája: levelező munkarend
A képzési idő félévekben: 2 félév
A képzés feltétele: bármilyen pedagógusi diploma és keresztlevél.
Katolikus hit- és erkölcsoktató szakirányú továbbképzés tanulmányi tájékoztatója
Katolikus társadalmi tanulmányok szakirányú továbbképzés
Az elmúlt évek rávilágítottak arra, hogy komoly érdeklődés mutatkozik az Egyház társadalami tanításának a mélyebb megismerése iránt. A nyugati társadalmak és a krízisterületek válságai kapcsán ugyanis mind a Katolikus Egyházban, mind azon kívül sokan vártak eligazítást olyan társadalmi kérdésekben, mint a modern gazdaság, a környezetvédelem, a háború, a migráció vagy a család, a szekularizáció illetve a média. A képzés célja, hogy ezeket a területeket igényesen mutassa be mind az Egyház tagjainak, mind a jószándékú érdeklődőknek. Az Egyháznak ugyanis összefüggő és koherens tanítása van azokban a kérdésekben, ahol nyilvánvalóvá vált, hogy a jelenlegi társadalmi és tudományos megközelítések nem tarthatók. Újra kell gondolni az állam, az Egyház, a gazdaság, a jog, a vallások közötti párbeszéd, a felekezetek szerepét.
A képzés formája: levelező munkarend
A képzési idő félévekben: 2 félév
A képzés feltétele: bármilyen BA diploma
A képzés szervezője: Deák Ferenc Továbbképző Intézet (JÁK)
Rövid szakleírás és elektronikus jelentkezés itt.
Képzés a Kánonjogi Posztgraduális Intézetben
A Kánonjogi Posztgraduális Intézet 1996 óta oktatja azokat, akik kánonjogból bakkalaureátust (MA végzettség), licenciátust vagy doktori (PhD) fokozatot kívánnak szerezni. Az oktatás kitüntetett célja, hogy a magyarországi egyházi bíróságok kiegyensúlyozottan, megfelelő szakértelemmel felruházva, hatékonyan, és a hatályos Egyházi Törvénykönyvben megtalálható határidőket is megtartva tudják végezni munkájukat, és így szolgálhassák a lelkek üdvét. Az intézet fő feladata tehát az egyházjogász képzés, a Katolikus Egyház fegyelmi rendszerének és működésének megismertetése, a tudományos fokozatokon keresztül igazolt egyházjogászi ismeretek átadása.
Végzettségi szint: mesterfokozat (MA) - katolikus kánonjogász
A képzés formája: nappali munkarend
A képzési idő félévekben: 4 félév
Az MA képzésre belépési lehetőséget jelentenek: a katekéta-lelkipásztori munkatárs BA diploma, a főiskolai vagy egyetemi szintű katolikus hittanári diploma, a teológus MA diploma.
Hittudományi doktori (PhD) képzés
A PPKE Hittudományi Kara és Kánonjogi Posztgraduális Intézete a szent vagy a szent dolgokkal kapcsolatos tudományok kutatására és a hallgatóknak való tudományos szintű továbbadására, valamint ezeken keresztül a kinyilatkoztatott igazság mélyebb megértésére szolgál. A szent tudományok elnevezés a teológiát, annak egyes ágait, valamint a keresztény filozófiát és a kánonjogot jelöli. A PPKE Hittudományi Doktori Iskolájában tehát, a fenti tudományok önálló művelésébe vezetik be a doktorandusz hallgatót, hogy tudományos munkájával új, előrevivő eredményekkel gazdagítsa a hittudományokat, az Apostoli Szentszék Nevelésügyi Kongregációja által kiadott kötelező előírások maradéktalan megtartásával. A Hittudományi Doktori Iskolát együttesen alkotja a Teológiai Doktori Program (katolikus teológiai PhD) és a Kánonjogi Doktori Program (katolikus kánonjogi PhD). A doktori iskola magas szintű tudományos képzésben kívánja részesíteni hallgatóit, mind a világiakat, mind a papnövendékeket, vagy a megszentelt élet intézményei és az apostoli élet társaságai tagjait, kik majd a főiskolai/egyetemi és szemináriumi képzésben fognak tevékenykedni. A doktori iskola ezért a következő évekre kitűzi azokat a fő kutatási témaköröket, amelyeket a doktori iskola növendékei disszertációjuk tárgyául választhatnak. Mindkét képzésben (hittudomány, kánonjog) az egyetemi diploma és a doktori diploma között a szenttudományok képzési rendszerében létezik egy köztes tudományos fokozat, a licenciatus, amely nemcsak a fő teológiai (a Teológiai Program esetében), ill. kánonjogi (a Kánonjogi Program esetében) tárgyakból tett szigorlatot foglalja magában, hanem egy tudományos igénnyel és módszerrel benyújtott nagyobb terjedelmű dolgozatot is, amelynek eredményei részét képezik a licenciátusi szigorlatnak. Teológiai program: nappali tagozaton, jelentkezés legalább cum laude minősítésű katolikus teológiai bakkalaureátusi oklevéllel. Kánonjogi program: nappali tagozaton, jelentkezés legalább cum laude minősítésű katolikus teológiai vagy kánonjogi bakkalaureátusi oklevéllel, ill. jogász oklevéllel.